Honnan tudhatjuk, hogy megfáztunk, melyek a tipikus tünetei?
- Orrfolyás, amely lehet víz szerű, de akár sűrű nyákos is, orrdugulás
- Torokfájdalom
- Köhögés
- Fáradtság, levertség, általános gyengeség
- Izomfájdalom
- Nyomó, viszkető, kellemetlen érzés a szemben, amely akár kötőhártya-gyulladássá is alakulhat
- Fejfájás
- Hőemelkedés (ritkább esetben, főleg gyerekeknél láz)
- Hidegrázás
Amikor szervezetünk legyengült, sok folyadékra és pihenésre van szüksége, az ágynyugalom, alvás lehet a leghasznosabb, hisz immunrendszerünk ilyenkor aktív, dolgozik a kórokozók legyőzésén. Minél többet fekszünk, annál jobban tudjuk támogatni testünk öngyógyító folyamatait!
Mi az, amivel még támogathatjuk testünket, hogy a lehető leghamarabb legyőzze a kórokozókat?
1) Illóolajok alkalmazása
Számos illóolaj létezik, amely segíthet csökkenteni a tünetek erősségét és rövidíteni a betegség hosszát. Ilyenek például a levendula, eukaliptusz, rozmaring, citrom, szegfűszeg, borsmenta, teafa, fenyő, kakukkfű. Hatékony alkalmazás lehet aroma-diffúzor vagy hagyományos párologtató használata, akár immunitás fokozására akár megfázás megelőzése érdekében. Illóolaj párologtatással segíthetünk a környezetünket megszabadítani a mikrobáktól, amelyek betegséget okozhatnak, emellett légzést segítő, hurutoldó és köhögéscsillapító hatása is lehet egy-egy illóolajnak.
2) Turbózd fel az immunrendszered extra vitaminpótlással
Amikor legyengült az immunrendszerünk érdemes megemelni az átlagos dózist pár napig, ezzel is segítve testünket a kórokozókkal szembeni harcban. Érdemes ilyenkor C- és D-vitamint és Multivitamint is fogyasztani. A Herbiovit Immune Herbaforte egy speciális immunvédő étrend-kiegészítő készítmény vitaminokkal és növényi kivonatokkal, bodorrózsával és bíbor kasvirággal. A bodorrózsát már a görög szerzetesek is alkalmazták egészségügyi problémáik kezelésére. Napjainkban újra előtérbekerült számos jótékony hatása miatt.
3) Változatos, vitamindús ételekben gazdag étrend
A vitaminok mellett nem elhanyagolható az egészséges, gyümölcsben, zöldségben és rostban gazdag táplálkozás, amely támogathatja az immunrendszer ellenálló képességét, hisz a megfázásért felelős vírusok főleg a legyengült immunrendszert támadhatják meg.
Menta tipp: Nagymamáink receptje meghűlés esetén, a jól bevált és egyszerűen elkészíthető hagymatea. A hagyma magas C-vitamin- és antioxidáns-tartalma miatt kiváló vírusölő és antibakteriális zöldség.
Hozzávalók: 1 nagy fej vöröshagyma, 1 nagy kanál cukor, 5 dl víz, 1 kanál méz
A vöröshagymát héjastól jó alaposan megmossuk, négybe vágjuk, eközben egy kis edényben a kanál cukrot karamellizáljuk, felöntjük vízzel majd beletesszük a hagymát (kis edényt válasszunk, hogy a hagymát a lehető legjobban ellepje a víz) és lassú tűzön fél órát főzzük. Kevés ideig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Amikor már iható a hőmérséklete keverjük el benne az 1 kanál mézet és rövid idő alatt fogyasszuk el.
A meghűlés, megfázás megelőzése
Az elkerülésre biztos módszer nincs. Fontos a réteges, az időjárásnak megfelelő öltözködés, az immunrendszer védelme testmozgással, a tiszta levegőn való sétával, a vitaminban gazdag étkezéssel, megfelelő vitaminpótlással és elegendő alvással. A náthát, meghűlést és megfázást okozó vírusok cseppfertőzéssel terjednek, ezért őszi-téli időszakban fokozottabban ügyeljünk a megfelelő higiéniára.